Full Papers Sessions

 

FP1 Shape M&M

Session Chair: Giuseppe Patane

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Shapes In A Box – Disassembling 3D objects for efficient packing and fabrication
      Marco Attene

 

    • Fast and Robust Inversion-Free Shape Manipulation
      Tiantian Liu, Ming Gao, Lifeng Zhu, Eftychios Sifakis, Ladislav Kavan

 

    • Building Construction Sets by Tiling Grammar Simplification
      Javor Kalojanov, Michael Wand, Philipp Slusallek

 


FP2 Editing, Sketch & Drawing

Session Chair: Joaquim Jorge

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Structure-Adaptive Shape Editing for Man-made Objects
      Qiang Fu, Xiaowu Chen, Xiaoyu Su, Jia Li, Hongbo Fu

 

    • SmartCanvas: Context-inferred Interpretation of Sketches for Preparatory Design Studies
      Han Liu, Youyi Zheng, Julie Dorsey, Niloy Mitra

 

    • Shading curves: vector-based drawing with explicit gradient control
      Henrik Lieng, Flora Tasse, Jiří Kosinka, Neil A. Dodgson

 


FP3 Fabrication

Session Chair: Tamy Boubekeur

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 14:00 – 15:30

    • Buoyancy Optimization for Computational Fabrication
      Lingfeng Wang, Emily Whiting

 

    • Improved Surface Quality in 3D Printing by Optimizing the Printing Direction
      Weiming Wang, Cédric Zanni, Leif Kobbelt

 

    • Saliency-Preserving Slicing Optimization for Effective 3D Printing
      Weiming Wang, Haiyuan Chao, Jing Tong, Zhouwang Yang, Xin Tong, Hang Li, Xiuping Liu, Ligang Liu

 


FP4 Image Editing & Processing

Session Chair: Sylvain Paris

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 14:00 – 15:30

    • Generalized Diffusion Curves: An Improved Vector Representation for Smooth-Shaded Images
      Stefan Jeschke

 

    • Generalized As-Similar-As-Possible Warping with Applications in Digital Photography
      Renjie Chen, Craig Gotsman

 

    • Automatic Portrait Segmentation
      Xiaoyong Shen, Aaron Hertzmann, Sylvain Paris, Eli Shechtman, an Sachs, Brian Price, Jiaya Jia

 


FP5 Character Animation

Session Chair: Ronan Boulic

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 16:00 – 17:30

    • Motion Grammars for Character Animation
      Kyunglyul Hyun, Kyungho Lee, Jehee Lee

 

    • Animation Setup Transfer for 3D Characters
      Quentin AVRIL, Donya Ghafourzadeh, Srinivasan Ramachandran, Sahel Fallah Doust, Sarah Ribet, Olivier Dionne, Martin De Lasa, Eric Paquette

 

    • Character contact repositioning under large environment deformation
      Steve tonneau, Rami Al-Ashqar, Julien Pettre, Taku Komura, Nicolas Mansard

 


FP6 HDR Imaging

Session Chair: Francesco Banterle

Session Details: Tuesday May 10, 2016 – 16:00 – 17:30

    • An Objective Deghosting Quality Metric for HDR Images
      Okan Tarhan Tursun, Ahmet Oğuz Akyüz, Aykut Erdem, Erkut Erdem

 

    • Convolutional Sparse Coding for High Dynamic Range Imaging
      Ana Serrano, Felix Heide, Diego Gutierrez, Gordon Wetzstein, Belen Masia

 

    • Evaluation of Tone Mapping Operators for HDR video under different ambient luminance levels
      M. Melo, M. Bessa, K. Debattista, A. Chalmers

 


FP7 Terrains & Fluids

Session Chair: Bedrich Benes

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Large Scale Terrain Generation from Tectonic Uplift and Fluvial Erosion
      Guillaume Cordonnier, Jean Braun, Marie-Paule Cani, Bedrich Benes, Eric Galin, Adrien Peytavie, Eric Guerin

 

    • Sparse representation of terrains for procedural modeling
      Eric Guerin, Julie Digne, Eric Galin, Adrien Peytavie

 

    • Stable and fast fluid-solid coupling for incompressible SPH
      X. Shao, Z. Zhou, N. Magnenat-Thalmann, W. Wu

 


FP8 Data-Driven Images

Session Chair: Luis Paulo Santos

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 09:00 – 10:30

    • DeepProp: Extracting Deep Features from a Single Image for Edit Propagation
      Yuki Endo, Satoshi Iizuka, Yoshihiro Kanamori, Jun Mitani

 

    • Data-Driven Automatic Cropping using Semantic Composition Search
      A. Samii, R. Měch, Z. Lin

 

    • Smooth Image Sequences for Data-driven Morphing
      Hadar Elor, Daniel Cohen-Or, Johannes Kopf

 


FP9 Fluid Simulation

Session Chair: Nils Thuerey

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 11:00 – 12:30

    • Boundary Detection in Particle-based Fluids
      Marcos Sandim, Douglas Cedrim, Luis Gustavo Nonato, Paulo Pagliosa, Afonso Paiva

 

    • Narrow-Band FLIP for Liquid Simulations
      Florian Ferstl, Ryoichi Ando, Chris Wojtan, Rüdiger Westermann, Nils Thuerey

 

    • A Practical Method for High-Resolution Embedded Liquid Surfaces
      Ryan Goldade, Christopher Batty, Chris Wojtan

 


FP10 Global illumination

Session Chair: Kadi Bouatouch

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 11:00 – 12:30

    • Stylized Caustics: Progressive Rendering of Animated Caustics
      Tobias Günther, Kai Rohmer, Christian Roessl, Thorsten Grosch, Holger Theisel

 

    • Specular Lobe-Aware Filtering and Upsampling for Interactive Indirect Illumination
      Y. Tokuyoshi

 

    • Global Illumination Using Well-Separated Pair Decomposition
      N. Bus, N. H. Mustafa, V. Biri

 


FP11 Meshes

Session Chair: Mario Botsch

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 14:00 – 15:30

    • CPH: a compact representation for hierarchical meshes generated by primal refinement
      L. Untereiner, P. Kraemer, D. Cazier, D. Bechmann

 

    • Structure-Aware Mesh Decimation
      D. Salinas, F. Lafarge, P. Alliez

 

    • Multi Resolution Meshes for Feature Aware Hardware Tessellation
      Thibaud Lambert, Pierre Bénard, Gael Guennebaud

 


FP12 Rendering Techniques

Session Chair: Michi Wimmer

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 14:00 – 15:30

    • Regularizing Image Reconstruction for Gradient-Domain Rendering with Feature Patches
      Marco Manzi, Delio Vicini, Matthias Zwicker

 

    • A Practical and Controllable Hair and Fur Model for Production Path Tracing
      Matt Jen-Yuan Chiang, Benedikt Bitterli, Chuck Tappan, Brent Burley

 

    • SAH-guided spatial split partitioning for Fast BVH Construction
      Per Ganestam, Michael Doggett

 


FP13 Curves & Surfaces

Session Chair: Abel Gomes

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 16:00 – 17:30

    • Geometric Flows of Curves in Shape Space for Processing Motion of Deformable Objects
      Christopher Brandt, Christoph von Tycowicz, Klaus Hildebrandt

 

    • A Multi-sided Bézier Patch with a Simple Control Structure
      Tamas Varady, Peter Salvi, György Karikó

 

    • Adapting Feature Curve Networks to a Prescribed Scale
      Anne Gehre, Isaak Lim, Leif Kobbelt

 


FP14 Shadows

Session Chair: Mike Doggett

Session Details: Wednesday May 11, 2016 – 16:00 – 17:30

    • Compressed Multiresolution Hierarchies for High-Quality Precomputed Shadows
      Leonardo Scandolo, Pablo Bauszat, Elmar Eisemann

 

    • Filtered Stochastic Shadow Mapping using a Layered Approach
      M. Andersson, J. Hasselgren, J. Munkberg, T. Akenine-Möller

 

    • Filtering Multilayer Shadow Maps for Accurate Soft Shadows
      K. Selgrad, C. Dachsbacher, Q. Meyer, M. Stamminger

 


FP15 Faces & Motion

Session Chair: Paul Kry

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Blendforces: A Dynamic Framework for Facial Animation
      Vincent Barrielle, Nicolas Stoiber, Cedric Cagniart

 

    • Example-Based Retargeting of Human Motion to Arbitrary Mesh Models
      Ufuk Celikcan, Ilker O. Yaz, Tolga Capin

 

    • Near-Instant Capture of High-Resolution Facial Geometry and Reflectance
      Graham Fyffe, Paul Graham, Borom Tunwattanapong, Abhijeet Ghosh, Paul Debevec

 


FP16 Video & Display

Session Chair: Min H Kim

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Interactive Videos: Plausible Video Editing using Sparse Structure Points
      Chia Sheng Chang, Hung-Kuo Chu, Niloy Mitra

 

    • Line-Drawing Video Stylization
      N. Ben-Zvi, J. Bento, M. Mahler, J. Hodgins, A. Shamir

 

    • Sample-based Manifold Filtering for Interactive Global Illumination and Depth of Field
      P. Bauszat,M. Eisemann,S. John,M. Magnor

 


FP17 Shape Collections & Clouds

Session Chair: Loïc Barthe

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Autocorrelation Descriptor for Efficient Co-alignment of 3D Shape Collections
      Melinos Averkiou, Vladimir G. Kim, Niloy J. Mitra

 

    • Detection of geometric temporal changes in point clouds
      Gianpaolo Palma, Paolo Cignoni, Tamy Boubekeur, Roberto Scopigno

 

    • Consistent Partial Matching of Shape Collections via Sparse Modeling
      L. Cosmo, E. Rodolà, A. Albarelli, F. Mémoli, D. Cremers

 


FP18 Deformable & Soft Objects

Session Chair: Min Tang

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 11:00 – 12:30

    • Learning 3D Deformation of Animals from 2D Images
      Angjoo Kanazawa, Shahar Kovalsky, Ronen Basri, David Jacobs

 

    • Effect of Low-level Visual Cues in Perception of Deformation
      donghui han, John Keyser

 

    • Modeling and Estimation of Energy-Based Hyperelastic Objects
      Eder Miguel, David Miraut, Miguel A. Otaduy

 


FP19 Texturing & Compression

Session Chair: Philipp Slusallek

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 11:00 – 12:30

    • Geometry and Material Compression in High-resolution Voxelized Scenes
      Bas Dado, Timothy Kol, Pablo Bauszat, Jean-Marc Thiery, Elmar Eisemann

 

    • VBTC: GPU-Friendly Variable Block Size Texture Encoding
      Pavel Krajcevski, Abhinav Golas, Karthik RAMANI, Michael Shebanow, Dinesh Manocha

 

    • Seamless, Static Multi-texturing of 3D Meshes
      R. Pagés, D. Berjón, F. Morán, N. García

 


FP20 Geometric Modeling

Session Chair: Pierre Alliez

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 11:00 – 12:30

    • Constrained Modeling of 3-valent Meshes Using a Hyperbolic Deformation Metric
      Marc Alexa

 

    • Convolution Filtering of Continuous Signed Distance Fields for Polygonal Meshes
      Mathieu Sanchez, Oleg Fryazinov, Pierre-Alain Fayolle, Alexander Pasko

 

    • Anisotropic Diffusion Descriptors
      Davide Boscaini, Jonathan Masci, Emanuele Rodola, Michael Bronstein, Daniel Cremers

 


FP21 Visualization

Session Chair: Oliver Staadt

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 14:00 – 15:30

    • A Visualisation Tool used to Develop New Photon Mapping Techniques
      B. Spencer, M. W. Jones, I. S. Lim

 

    • General Projective Maps for Multidimensional Data Projection
      Dirk J. Lehmann, Holger Theisel

 

    • Inertial Steady 2D Vector Field Topology
      Tobias Günther, Holger Theisel

 


FP22 Video & Reflectometry

Session Chair: Sylvain Paris

Session Details: Thursday May 12, 2016 – 14:00 – 15:30

    • Multisampling Compressive Video Spectroscopy
      Daniel S. Jeon, Inchang Choi, Min H. Kim

 

    • Seamless Video Stitching from Hand-held Camera Inputs
      Kaimo Lin, SHUAICHENG LIU, Loong-Fah Cheong, bing zeng

 

    • Mobile Surface Reflectometry
      J. Riviere,P. Peers,A. Ghosh

 


FP23 Rendering Splines and Emotions

Session Chair: João Madeiras Pereira

Session Details: Friday May 13, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Reducing Lateral Visual Biases in Displays
      Inbar Huberman, Raanan Fattal

 

    • Emotion analysis and classification: understanding the performers’ emotions using the LMA entities
      Andreas Aristidou,Panayiotis Charalambous,Yiorgos Chrysanthou

 

    • Trivariate Biharmonic B-Splines
      Fei Hou, Hong Qin, Aimin Hao

 


FP24 Images & Geometry

Session Chair: Daniele Panozzo

Session Details: Friday May 13, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Single Image Weathering via Exemplar Propagation
      Satoshi Iizuka, Yuki Endo, Yoshihiro Kanamori, Jun Mitani

 

    • Space-Time Co-Segmentation of Point Cloud Sequences
      Qing Yuan, Guiqing Li, Kai Xu, Hui Huang

 

    • Probably Approximately Symmetric: Fast Rigid Symmetry Detection with Global Guarantees
      Simon Korman, Roee Litman, Shai Avidan, Alex Bronstein

 

    • Partial Shape Matching using Transformation Parameter Similarity
      Paul Guerrero, Thomas Auzinger, Michael Wimmer, Stefan Jeschke

 

FP25 Cloth & Animation

Session Chair: António Coelho

Session Details: Friday May 13, 2016 – 09:00 – 10:30

    • Contact-Aware Matrix Assembly with Unified Collision Handling for GPU-based Cloth Simulation
      Min Tang, Dinesh Manocha, Ruofeng Tong, Huamin Wang

 

    • Dexterous Manipulation of Cloth
      Yunfei Bai, Wenhao Yu, Karen Liu

 

    • Data-guided Model Predictive Control Based on Smoothed Contact Dynamics
      Daseong Han, Haegwang Eom, Junyong Noh, joseph Shin